Simona Halep s-a calificat în turul doi la Madrid Open

[the_ad id="427"][the_ad id="420"]

Simona Halep (3 WTA și favorită nr. 3) s-a calificat în turul secund al turneului WTA 1000 Madrid Open, cu premii de 2,5 milioane de euro, după ce a învins-o, vineri, în runda inaugurală, pe jucătoarea Sara Sorribes Tormo (46 WTA), din Spania, scor 6-0, 7-5.

Simona Halep a câștigat primul set în doar 28 de minute. Iberica obținut primul game al meciului, chiar pe serviciul Simonei, în setul secund, la 1-0 pentru româncă. Apoi, Halep și-a făcut viața grea.

Sara Sorribes Tormo a salvat două mingi de meci, la scorul de 5-2 pentru Halep. Iberica a avut o revenire incredibilă și a egalat la 5. Românca a avut o tresărire de orgoliu, a câștigat următoarele două game-uri și s-a calificat în turul doi al competiției.

Simona Halep și Sara Sorribes Tormo s-au mai întâlnit o dată, tot pe zgură, la Roland Garros, anul trecut, 6-4, 6-0 pentru româncă.

Sportiva din Constanța a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017. De asemenea, a disputat şi alte două finale, în 2014 și în 2019.

Tot vineri, ​Irina-Camelia Begu (75 WTA) a fost eliminată de rusoaica Daria Kasatkina (37 WTA), scor 4,6, 6-4, 7-6 (1), iar Sorana Cîrstea (58 WTA) a fost învinsă de americanca Jessica Pegula, locul 33 WTA, scor 7-6 (5), 6-3.