Irina Begu, în sferturi la Roland Garros! Victorie în optimile turneului de dublu

[the_ad id="427"][the_ad id="420"]

Irina Begu este singura jucătoare din România ajunsă în a doua săptămână a turneului de la Roland Garros. Begu şi Nadia Podoroska s-au calificat în sferturile turneului feminin de dublu.

În optimi, perechea româno-argentiniană s-a impus în două seturi în confruntarea cu Clara Burel și Chloe Paquet, din Franţa, scor 6-3, 6-1. Begu şi Podoroska au început meciul perfect şi au condus cu 4-0 în primul set. Al doilea set a fost practic fără istoric, cele două partenere au cedat un singur game până la final.

Pentru accederea în sferturi, Begu și Podoroska primesc din partea organizatorilor Roland Garros 2021 un cec în valoare de 49,853 de dolari și 430 de puncte WTA.

Pentru un loc în semifinale, Begu și Podorska vor juca împotriva perechii care câștigă meciul Sharon Fichman/Giuliana Olmos – Petra Martic / Shleby Rogers.

Irina Begu ocupă locul 74 în clasamentul WTA, în timp ce partenera sa de dublu, Nadia Podoroska, 24 ani, este pe poziţia 42 în ierarhia mondială.

Sursa: Profi Media Images