Handbal feminin: România a încheiat preliminariile EURO 2024 cu o victorie, 31-24 cu Grecia

[the_ad id="427"][the_ad id="420"]

Naţionala feminină de handbal a României a învins echipa Greciei cu scorul de 31-24 (14-14), duminică, la Buzău, în ultimul său meci din Grupa 1 a preliminariilor EHF EURO 2024.

Prima repriză a fost neaşteptat de echilibrată, Grecia conducând chiar şi la două goluri (9-7, 10-8), însă la pauză scorul a fost egal, 14-14.

Tricolorele au dominat repriza secundă şi au câştigat la o diferenţă de şapte goluri.

Pentru echipa României, antrenată de Florentin Pera, au marcat Ştefania Stoica 7 goluri, Elena Bianca Voica 4, Lorena Gabriela Ostase 4, Andra Liviana Moroianu 4, Alicia Maria Gogîrlă 4, Roberta Maria Stamin 2, Eva Kerekes 2, Corina Elena Romina Lupei 2, Daria Bucur 1, Andreea Cristina Popa 1.

Diana Ciucă a încheiat cu 10 intervenţii (45,45%), Daciana Hosu a avut 3 (30%), iar Bianca Tomina Curmenţ una (16,67%).

Golurile echipei oaspete au fost înscrise de Olympia Andritsou 6, Erika Zeneli 3, Agni Zygoura 3, Eleni Ioanna Kerlidi 3, Maria Chatziparasidou 2, Evgenia Samolada 2, Panagiota Argiropoulou 2, Magdalini Koukmisi 1, Agni Papadopoulou 1, Paraskevi-Anna Karamanou 1.

Magdalini Kepesidou a apărat 7 aruncări (18,42%).

Meciul a fost arbitrat de spaniolii Raul Oyarzun Aylagas şi Aritz Zaragueta Ruiz, iar delegat EHF a fost Ana Melkonian (Armenia).

În celălalt meci al grupei, Croaţia a învins Bosnia-Herţegovina cu scorul de 33-19.

România a ocupat primul loc, cu maximum de puncte, 12, urmată de Croaţia, 8 puncte, Grecia, 4 puncte, Bosnia-Herţegovina, 0 puncte.

La turneul final se califică primele două clasate în fiecare grupă, precum şi cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea. Campionatul European va avea loc în Austria, Ungaria şi Elveţia, între 28 noiembrie-15 decembrie.