Punct important obținut de CSU Belor în meciul cu CSO Voluntari

[the_ad id="427"][the_ad id="420"]

Echipa feminină de volei CSU Belor Galați a debutat cu un punct câștigat în turneul decisiv de stabilire a grupei în care juca în faza secundă a campionatului. În deschiderea turneului de la Bacău, CSU Belor a pierdut cu 2-3 jocul cu CSO Voluntari, echipă ce a urcat pe 6 în Divizia A1 de volei feminin.

Formația ilfoveană și-a adjudecat primul parțial cu 25-22 (8-8, 12-16, 19-21). Echipa gălățeană a revenit și a răsturnat situația de pe tabelă. În setul secund gălățencele s-au impus cu 25-23. CSU Belor a condus cu 4-1 în debutul setului, ilfovencele au egalat și s-au instalat la conducere, scor 10-7, 16-12. Spre finalul parțialului gălățencele au revenit au egalat la 20, apoi s-au instalat la conducere 22-20. Setul a fost închis de Talita Do Nascimento la 25-23, după ce Lara Vukasovic a obținut prima minge de set.

Setul trei a fost început în forță de CSU Belor cu 13-1. Saykova a contribuit cu un as pentru 15-2, dar ilfovencele au revenit la 15-6, 18-10. Finalul de set le-a aparținut gălățencelor care au condus 22-10, și au câștigat cu 25-14.

Setul patru a fost câștigat de formația din Voluntari cu scorul 25-15, după ce CSU Belor a condus cu 4-2, 6-4 și 7-5. Voluntariul a egalat la 7 și s-a instalat la conducere 10-8, 15-10. Chiar dacă formația gălățeană s-a apropiat la 3 puncte, scor 15-12, până la final echipa din Voluntari a trimis meciul în decisiv, câștigând setul 4 cu 25-15.

În setul decisiv s-a jucat cu echilibru pe tabelă, nici una dintre echipe nu a reușit distanțarea decisivă. În finalul setului, la 11-13, echipa din Voluntari a reușit două puncte consecutive cu care și-a adjudecat două puncte în acest meci, în timp ce gălățencele au trebuit să se mulțumească cu un punct, supă ce au condus cu 2-1 la seturi.

CSU Belor este pe 8 în clasamentul Diviziei A1 cu 26 de puncte din 20 de jocuri, două puncte în plus, dar și un meci mai mult, decât Rapid, una dintre contracandidate pentru locul în grupa 5-8.

Sâmbătă, de la ora 17.00, CSU Belor va juca cu Știința Bacău, echipă aflată pe locul 7, tot cu 26 de puncte, dar un meci mai puțin decât gălățencele.